T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / MERKEZ - Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Tem

OKUL TANITIM

Haz

                                                                                         ŞEHİTLİK ZİYARETİ

                 81 il 81 şehit projesi kapsamında okulumuz tarafından şehitlerimizin aziz hatıralarını yad etmek, öğrencilerimizde milli ve manevi duyarlılığı artırmak amacı ile, 9 Ekim 2016 tarihinde pkk terör örgütü mensuplarınca hain bombalı araç saldırısı sonucu 9 arkadaşı ile şehit olan P. Er. Hasan AYDOĞDU kardeşimizin kabrini öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarla ziyaret ettik

                  Şehitlikte şehidimizin babası Hacı Yusuf amca bizleri karşıladı. Okulumuz matematik öğretmeni Abdurrahman DEMİRKAYA nın şehitlik ve kabir ziyaretinin önemi ile ilgili konuşmasından sonra iki öğrencimiz Yasin süresini okudular. Öğrencilerimizin şehit kardeşimiz için okuduğu hatimlerin duasını meslek dersleri öğretmenleri Hasan Basri ÇALIŞKAN ve Mustafa BULUT hocalarımız yaptılar.

                  Şehidimizin babası Hacı Yusuf Amca ziyaretten çok memnun olduğunu ve sabah namazından sonra gördüğü rüyasını öğrencilerimize anlattı. Sabah namazını kıldıktan sonra uyunca rüyasında telefonun çaldığını telefona bakınca Hasanın aradığını telefonu açınca Hasanın kendisine bugün çok sevinçli olduğunu niye sevinçlisin diye sorunca bugün misafirlerinin geleceğini söylediğini, o misafirler sizsiniz sevgili öğrenciler, siz Hasan’ımı sevindirdiniz Allah’ta sizi sevindirsin diyerek dua da bulundular.   

                Ziyaretimizi güzel bir sohbetle sonlandık. Hacı Yusuf Amca ile vedalaşarak şehitlikten ayrıldık.

                Allah bütün şehitlerimize rahmet, ailelerine sabırlar nasip etsin…

Haz

YIL SONU ETKİNLİKLERİ

       Yıl sonu etkinliklerimize Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yardımcıları Kazım ÇOBAN, Mehmet ALTINDAL İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Ramazan KURKUT, Hamza ÇELENK , Mustafa YETİŞ diğer okul müdürleri, okul aile birliği başkanı, veliler ve öğrenciler katıldı.


       Okulumuzda  düzenlenen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK 4006 sergimizde Hacı Veli KIR, Ahmet ZİNCİR, Abdurrahman YOLDAŞ, Mehmet KANUR, Mazhar AKBAŞ hocalarımızın danışmanlığında üretilen projeler, Karikatür Sergisi(Ahmet Akil YAĞINLI), Kaligrafi Sergisi(Mehmet İrfan ÖZDEN), Etamin Hat(Cros Etick)  Sergisi(Rahime KARADENİZ),Doodle (Desen) Sergisi(Melike ATİK, Esra AZIN-12. Sınıf Öğrencileri), Şifalı Bitkiler Sergisi(Huriye ÇOBAN),Kudüs Anlamak ve Anlatmak Konulu Sergileri (Abdurrahman KOÇAR)   veliler, öğrenciler ve davetliler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

      Yıl içerisinde bir çok anlamlı etkinliğe ev sahipliği yapan okulumuz gerçekleştirilen yıl sonu etkinliğiyle 2017-2018 eğitim öğretim yılına her biri birbirinden anlamlı stantlarla muhteşem bir final yapmış oldu.

Haz

KARNE HEYECANI

                             2017-2018 Eğitim-öğretin yılı II. Dönem karne heyecanı yaşandı.Okul Müdürü Nevzat ÖZELÇİ yaptığı konuşmada ‘‘Bu yaz dönemini en güzel şekilde geçireceğinizden hiç şüphemiz yok. Dinlenip, tatil yapacak ama aynı zamanda bu yaz dönemini de dolu dolu geçireceğinizi umuyoruz. Sizi geliştirecek  kitaplar okuyun. Eğlenmeyle birlikte kitap okuma alışkanlığı da kazanmanızı istiyoruz. Daha çok okuyan, daha çok inceleyen ve kendine güveni tam olan öğrenciler istiyoruz. Bunun için de sizin yapabileceğiniz en güzel şey okumaktır" diye konuştu..

Haz

İMAM HATİP LİSELERİ

            İlimizin eski milletvekili ve vaizlerinden olan Ahmet DOĞAN Beyefendi öğrencilerimize İmam Hatip Liseleri tarihi, kültürü ve gençliğimizin sahip olması gereken değerler ile ilgili bir seminer verdi.   Kendisine güzel sunumlarndan dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Haz

OKUL TANITIM GEZİLERİ

    Okul Tanıtım Komisyonumuz okul tanıtım gezileri etkinlikleri kapsamında aşağıda belirtilen okullara tanıtım gezileri düzenledi.

  -Şehit Akif Güleş İmam Hatip Ortaokulu,

  -Altınşehir İmam Hatip Ortaokulu,

  -Fevzi Çakmak Ortaokulu,

  -Menderes Ortaokulu,

  -15 Temmuz Ortaokulu,

  -Yavuz Selim Ortaokulu,

  - Toki Ortaokulu,

  -Şehit Turan Çelik Ortaokulu,

  -Şehit Cem Özgül Ortaokulu,

  -Türkiye  Petrolleri  Ortaokulu.

     8. Sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen okul tanıtım gezilerinde öğrenciler okulumuzdaki eğitim faaliyetleri ve okul donanımı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi oldular. 

    Okul Müdürümüz Nevzat ÖZELÇİ, amaçlarının 8. sınıf öğrencilerine Kurumumuzu tanıtarak öğrencilerin okulumuz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve LGS sınavları sonrası tercih döneminde öğrencilerin daha sağlıklı bir tercih yapmalarına imkan sağlamak olduğunu belirtti. 

    Okul tanıtım gezilerine devam edileceğini ifade eden Müdür ÖZELÇİ, "Ziyaretimiz esnasında bizlerle yakından ilgilenen Okul Müdürlerine, öğretmenlerine onların şahsında tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederiz." dedi.

.

    Okul Tanıtım Komisyonumuzda yer alan  Müdür Yardımcıları Yıldız KARAGÖZLÜ, Mehmet İrfan ÖZDEN Öğretmenlerimiz; Rahime KARADENİZ, Huriye ÇOBAN, Cihan IŞIK, Hacı Veli KIR, Ömer Faruk SALTAŞ’ a çok teşekkür ediyoruz.

May

VELİ MEMNUNİYET DEĞERLENDİRMELERİ

     Okulumuzda gerçekleştirilen veli memnuniyeti anketi; Ulaşılabilirlik ve iletişim; dilek, öneri ve  şikayetler,  güvenirlik, kararlara katılım, öğrenci işleri, ders programları, öğrenme öğretme yöntem ve teknikleri, sınıf atmosferi, ders araç gereçleri, teneffüsler, okulun fiziki ortamı, kantin, sosyal kültürel ve sportif faaliyetler, ödül durumları, olumlu davranış kazandırma ve eğitim gibi konuları içermektedir. Bu başlıklar doğrultusunda okulumuza görüşleriyle destek veren velilerimiz değerlendirmeye katılarak hedeflerimize yönelik fikir elde etmemizi sağlamıştır.

     Okullar toplumun aynasıdır. Toplum tarihin ve uygarlıkların aşamalarına göre değişirler ve gelişirler. Bu yüzden bir ülkede okullara bakarak toplum hakkında fikirler edinebilirler. Öğrencilere milli ve manevi değerler hakkında bilgi vermek, kültürünü aşılamak, temel ahlak kuralları hakkında bilgi vermek, okul içerisinde hoşgörü ortamı kurmak, ekonominin beyin gücü ve insan gücü gereksinimlerini karşılamak, öğrencinin bilgi donanımını sağlamakla kalmayıp öğrencinin sosyalleşmesini sağlamak, topluma yapıcı ve yaratıcı güce sahip insanlar yetiştirmek okulun görevleri arasındadır. Bu stratejiler doğrultusunda velilerimizin desteği ile bilgi edinerek hedeflerimizi doğru belirleme çalışmaları yapılan veli memnuniyeti anketi ile sonuçlandırılmaktadır. Okulumuza verdikleri desteklerden ötürü velilerimize yine bu güzel ve verimli çalışma nedeniyle öğretmenlerimiz Anıl AKDOĞAN ve Hatice İLYA’ ya teşekkür ederiz.

May

PANSİYON ÇALIŞMALARI

      Okul ve pansiyon ortamlarının iyileştirilmesi ve eğitim imkânlarının geliştirilmesi okul idarecilerimiz ve pansiyon öğrenci temsilcileri ve öğrenciler bir araya gelerek pansiyon ortamının nasıl geliştirilebileceği ve yapılabilecek etkinlikler üzerine toplantı yapıldı.  Bu konuda Eylül ayından Mayıs ayına kadar yapılan çalışmalar değerlendirildi. Öğrencilere yönelik uygulanan akademik, kültürel, kişisel gelişim faaliyetleri, rehberlik hizmetleri, gibi konular masaya yatırıldı. Öğrencilerin istekleri not edilerek yapılabileceklerin yakın zamanda yapılması diğer isteklerin öğretmenler kurul toplantılarında hususunda görüş alış verişi yapılacağı ifade edildi. Toplantıda bütün yıl boyunca yapılan çalışmalardan dolayı Okul Müdürü Nevzat ÖZELÇİ başta Pansiyon Müdür Yardımcısı Yıldız KARAGÖZLÜ olmak üzere tüm idareci, öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek toplantıyı bitirdi.

May

                                                              MİLLİ  BİRLİK ,BERABERLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÖNEMİ

          Milli birlik ,beraberlik ve bütünlüğümüzü tehdit eden unsurlara karşı öğrencileri bilinçlendirme çalışmasına yönelik olarak seminer düzenlenip öğrencilere bilgi verildi.

 

          Her milletin kendisine ışık tuta değerleri vardır. Fertler bu değerlerin etrafında kenetlendikleri zaman gerçek manada millet olma şuuruna ererler . Toplumu birbirine kaynaştıran  bu değerlerden birisi de milli birlik , beraberlik ve bütünlük duygusudur. Şanlı tarihimiz , milli birlik ruhuyla kazanılmış eşsiz zaferlerle doludur. Bu zaferlerin en güzel örneklerinden bazıları İstiklal Harbi ,Çanakkale Savaşı ve 15 Temmuz Darbesine karşı yapılan mücadeledir.

 

           Milli birlik ve beraberlik, milletlerin geleceği için çok önemlidir. Birlik ve beraberliği kuvvetli olan milletler dayanışma  içindedir . Birlik ve beraberlik sayesinde güçlükleri yenmesini bilmişizdir.

 

         İnsan emeği ve insan kanıyla varlıklarını sürdürmeyi alışkanlık haline getiren kimi kesimler içimizdeki uşaklarını da kullanarak birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışmaktalar. Bu kesimler bizi güçlü kılan şeyin birlik ve beraberlik ruhu olduğunu bildikleri için onların başlıca hedefi birlik ve beraberliğimizi  bozmaktır.

 

      Millet olarak her zor zamanda bir araya gelmeyi , kenetlenmeyi  nasıl  başardığımızı , vatan söz konusu olduğunda kimsenin canını dahi düşünmediğini, Çanakkale’de İstiklal Harbi’nde ve 15 Temmuz darbesinde gördük . Ülke olarak birlik , beraberliğimizi ve bütünlüğümüzü tehdit eden unsurlara karşı canlarını feda etmekten çekinmeyen , vatan sevgisinin ne olduğunu , bağımsızlığın, özgürlüğün ne kadar yüce değerler olduğunu gelecek nesillere gösteren kahraman şehitlerimize borçluyuz.

 

        Bizlere ve bizden sonraki nesillere düşen görev ise birlik ve beraberliğimizi her daima güçlü kılmaktır. Bu güzel seminer vesilesi ile öğrencilerimizde bu konuda önemli bir farkındalık oluşturan Tarih Öğretmenimiz Sait ŞİMŞEK Bey’e çok teşekkür ediyoruz.

May

OKUL ZİYARETİ

          Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Mete KIZILKAYA okulumuzda  öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileriyle bir araya geldi.

         Eğitimle ilgili sorunları yerinde görmek öğretmen ve öğrencilerle sıcak temas içerisinde olmak yaşanılan sorunlara pratik çözümler bulabilmek amacı ile okul ziyaretlerine devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Mete KIZILKAYA yaptığı ziyarette sınıfları tek tek dolaştı, derslere iştirak ederek öğrencilerle sohbet etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mete KIZILKAYA, okul yöneticilerinden yapılan çalışmalar, etkinlikler ve okulların başarı durumlarıyla ilgili bilgi aldı. Ardından öğretmenlerle toplantı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mete KIZILKAYA, eğitim öğretim ile ilgili ihtiyaç ve istekleri dinledi, gelen talep ve önerileri dinledikten sonra okulun tüm bölümlerini gezip incelemelerde bulundu.

 

           İl Milli Eğitim Müdürü İl Milli Eğitim Müdürü Mete KIZILKAYA, idareci ve öğretmenlere yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

May

KAN GRUBU ARAŞTIRMA PROJESİ

        Her gün radyo ve televizyonlarda kan arandığına dair haberler duymaktayız. Özellikle bazı kan grupları nadir bulunduğu için daha da önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra organ bekleyen hasta sayısı da her geçen gün artmaktadır.

        Bu sorunlardan yola çıkarak Adıyaman ilinde en fazla bulunan ve en az bulunan kan gruplarını araştırmak, kan bağışı oranını öğrenmek, organ bağışı konusundaki fikirleri öğrenmek amacıyla bir araştırma yapıldı. Aynı zamanda kan grubunu bilmeyen bazı kişilerinde kan gruplarını ölçerek farkındalık oluşturmaya çalıştık.

        Bu araştırma 2020 kişiye sorularak gerçekleştirildi. Sonuçlara göre;

        En fazla bulunan % 29 ile ARh+

        En az bulunan % 4ile B Rh-

        Katılan kişilerden 1200 kişi organını bağışlayabileceğini dile getirdi. Yaklaşık 1100 kişide kan bağışında bulunduğunda söyledi. Bu oranların yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Kan grubunu bilmeyenlere kan analizi yaparak ta en çok ARh+ olduğunu görmek sonuçlarımızı destekledi.

        Bu çalışmada emeği geçen öğretmenimiz Huriye ÇOBAN ve 10-A/10-C/10-D sınıflarına teşekkür ederiz.

May

MESLEKİ ÇALIŞMALAR

                       Okulumuz 12-D sınıfı öğrencilerinden Merve DOĞAN ve beraberinde bir grup öğrenci, Mes.Ders. Öğretmenleri Nurşen ŞEKER ve Rahime KARADENİZ ile ile Adıyaman Müftülüğüne bağlı Maraşlılar Kız Kur’an Kursu öğretici ve kursiyerlerini ziyaret ettik. Ziyaret kapsamında kursiyerlerin çalışmalarını inceledik. ileride kurs öğreticiliği yapmak isteyen öğrencilerimiz kurs öğreticilerinden bilgi aldı. Ziyaretimizin asıl amacı, öğrencilerimizden Merve DOĞAN kursiyerlerle bir vaaz sunumu ile buluşması idi. ÖLÜM, AHİRET VE AHİRETE HAZIRLIK konulu vaazını gerçekleştiren öğrencimiz kursiyerlerin ilgi ve alakası ile karşılandı. Özveri ile hazırlanmış vaaz etkinliği sonrasında kurs öğreticileri Selda DİNÇER ve Necla PEKAYDIN ile yapmış olduğumuz görüşmede, bu etkinliklerin devam etmesi kararı alındı. Din görevlisi olmak isteyen öğrencilerimiz için güzel bir ön hazırlık olduğu vurgulandı. Kurs yönetimi ve kursiyerlerine bizi misafir edip, dinledikleri için Mehmet Akif Ersoy KAİHL öğretmen ve öğrencileri olarak çok teşekkür ediyoruz.

May

MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ

               Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğünden Burak YILDIRIM Bey öğrencilerimize  yönelik "Madde Bağımlılığı ile mücadelede etkinliğin sağlanması" çalışmaları ile ilgili teknik ve teorik bilgilerin anlatıldığı  bir seminer verdi. Okul salonumuzda gerçekleştirilen  uyuşturucu ile mücadele semineri madde bağımlılığı nedir  çeşitleri nelerdir ve sınıflandırılması konularını içerdi. Seminerde tütünle mücadele ve bağımlılık konusunda yapılan çalışmalar, koruyucu önleyici faaliyetler ve tedavi hizmetleri konularında öğrencilere bilgi verildi. Yapılan çalışmaların en önemli basamağının koruyucu önleyici faaliyetler kapsamında gerçekleştirilen eğitim ve farkındalık çalışmaları olduğunu söyledi.Öğrencilerimiz olumlu farkındalık oluşturan bu çalışma için Burak YILDIRIM Bey´e ve Rehber Öğretmenlerimiz Zeynal Tekin,Cihan IŞIK hocalarımıza  çok teşekkür ediyoruz.

May

OKULUMUZDA DEPREMZEDELER YARARINA KERMES ETKİNLİĞİ

              Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerimiz yardımlaşma ve dayanışma değerlerini hayatla ilişkilendirmeleri adına Samsat İlçemizde meydana gelen depremde zarar gören vatandaşlarımız yararına "kermes" düzenlediler. Kermes, amaç itibariyle depremzedeler ile ilgili bilinci ve duyarlılığı arttırmak, onlara katkı sağlamak amacıyla düzenlendi.

              Evlerinde hazırladıkları yiyecekleri, okulda  sunan öğrenciler ,kazandıkları parayı depremzedelere bağışladılar. Böylece öğrencilerimiz sorumluluklarını geliştirmek adına önemli sosyal bir projeye imza attılar.Kermeste emeği geçen öğretmenlerimiz Şükran ALTUNÇ AYDIN, Huriye ÇOBAN ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.

May

ŞİFALI BİTKİLER SERGİSİ

       İnsanlar var olduklarından bu yana yaşamlarını sürdürebilmek için bitkilerden faydalanmışlardır. Özellikle son yıllarda ilaçların yan etkilerinin artması, bu bitkileri daha önemli kılmıştır. Bu bitkilerin yöresel ve bilimsel olarak hangi isimlerle anıldığını, hangi hastalıklarda kullanıldığını öğrenmek amacıyla 9. Sınıflarla bu çalışma gerçekleştirilmiştir.

        Türkiye’de tedavi amaçlı kullanılan bitkilerden yaklaşık 600 kadarı yetişmektedir. Adıyaman ilçe ve köylerinde yaşayan öğrencilerimizde bu yörede yetişen yaklaşık 70 kadar bitki örneği bulmuşlardır. Bu bitkilerin hangi amaçla kullanıldığı, yöresel isimleri ile birlikte yaklaşık 45 tanesi sergilenmiştir.

         Bu sayede sergiyi gezenlerin bitkiler konusunda farkındalık kazanmaları sağlanmıştır. Bu güzel çalışmada emeği geçen 9/B-D-E Sınıflarına ve Biyoloji Öğretmenimiz Huriye ÇOBAN’ a çok teşekkür ediyoruz.