T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / MERKEZ - Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Ara

ÖĞRENCİLERLE BERABERİZ

                 03.11.2018 Tarihinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü olarak 9. Sınıf öğrencilerini okula ve birbirilerine kaynaştırma amaçlı gezi düzenlenmiştir. Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yerlerine gidilerek farklı kültür ve medeniyetleri tanımaları amaçlanmıştır. Atatürk Barajı, Arkeoloji Müzesi ve Balıklı Göl ziyaret edilerek bilgi verilmiştir. Katılan öğrencilerin güzel ve verimli bir gün geçirdikleri, güzel anılarla birliktelik sağladıkları gözlemlenmiştir. Bu çalışmada emeği geçen öğretmenlerimiz Huriye ÇOBAN ve Şükran ALTUNÇ AYDIN hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

Ara

EĞİTİM ORTAMLARI

                 Bugün gelişen eğitim teknolojisi sayesinde öğrenme-öğretme işlemini en etkin bir biçimde gerçekleştirmek amacıyla mekanlar ve kullanılan araç-gereçlerde gelişmektedir. Araştırmalar göstermiştir ki öğrenme ortamı iyi tasarlandığında daha üst düzeyde bir öğrenme ve bilgi işleme gerçekleşmektedir. Fiziksel açıdan uygun olmayan bir çevre ise hem öğrencilerin beden sağlığını olumsuz etkilemekte, hem de neden olduğu psikolojik etkiler yüzünden öğrenmede zihinsel kayıplara yol açmaktadır.

                   Bu nedenlerden dolayı da okulumuzda fiziksel ortamlar iyileştirmeye çalışılmaktadır. Kantinin düzenlenmesi, öğrenci sohbet alanlarının oluşturulması, mescidin düzenlenmesi, öğretmen dinlenme alanlarının oluşturulması, veli bekleme yerlerinin oluşturulması bunlardan bazılarıdır. Okulun düzenlenmesinde emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Kas

ÖĞRENCİLERİN BAŞARI ANALİZLERİ

     Okulumuzda tüm sınıflar bazında uygulanan seviye belirleme sınavı yapılarak daha sonra ayrıntılı olarak sonuçlar  ele alınmıştır. Öğrenci başarı veya başarısızlık nedenleri enine boyuna değerlendirilmiş ve sonuçlar okul idaresi ve ilgili öğretmenlerle paylaşılmıştır. Kursa giden öğrencilerin durumu da tetkik edilmiş ve ileriye yönelik kararlar raporlanmıştır. Okulumuzun öğrencilerinin başarılarının arttırılmasında önemli bir adım teşkil eden bu çalışmadan dolayı emeği geçen Mazhar AKBAŞ, Ahmet ZİNCİR ve Abuzer ÖZDEN hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

Kas

DANIŞMA KURULU ÇALIŞMALARI

        Okulumuzun sosyal, kültürel, akademik alanlarda geliştirilebilmesi, yeni ufuklara daha emin adımlarla yürümek ve İmam Hatip ruhunu taşıyan bireyler yetiştirmek amacıyla Okul Danışma Kurulu oluşturduk. Daha geniş kitlelere ulaşabilmek için kurul üyeleri okul idaresi, öğrenciler, öğrenci velileri ve uzman kişilerden oluşturuldu. Bir araya gelen kurul ilk toplantısında yıllık eylem planını oluşturarak çalışmalarına başladı.

Kas

KUR’AN KURSU ZİYARETİ

        Okulumuz 12/A sınıfı öğrencileriyle gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik; Mesleki uygulamalar kapsamında cami ve müştemilatının tanıtımı, öğrencilerimizin mesleki bilgi ve becerilerini , diğer kurumlarla işbirliğini arttırma amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlimiz merkezinde bulunan ‘Mehmed Zahid Kotku(r.a.) Camii ziyaret edilmiş ve mesleki uygulama yapılmıştır.. Meslek dersleri öğretmenlerimizden Hasan Basri ÇALIŞKAN ve Zuhal YALÇIN GEÇER organizesinde gerçekleştirilen bu etkinlik, İl müftülüğü ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında güzel, verimli, eğitici bir bağ kurulmasına vesile olmuştur.

Kas

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI

                 21.11.2018 Tarihinde Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle okulumuzda İl Müftülüğü ile koordineli olarak İl Vaizesi Şule SEVMEZ Hanımefendi öğrencilerimize haftanın önemi ile ilgili hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Peygamber sevgisi, Peygamber efendimizin gençlere yaklaşımı verdiği değer ve gençlerin sahip olması gereken değerlerin işlendiği seminer çok verimli geçmiştir. Öğrencilerin ilgilerinin en yüksek düzeyde olduğu seminerde öğrencilerimizin konu ile ilgili hassasiyetlerinin arttığı ve memnun  oldukları gözlemlenmiştir.

Kas

HZ.PEYGAMBER’İN EĞİTİM ANLAYIŞI VE METODU

          Hz. Muhammed’in (s.a.v.) eğitim anlayışı ve eğitim metotları üzerine öğretmenlere bir söyleşi/panel gerçekleştirildi. Bu konuyla ilgili makale okundu. Öğretmen arkadaşlarla müzakereler yapıldı. Ayrıca konu ile ilgili olarak Abdulfettah Ebu Gudde’nin “Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Ve Öğretim Yöntemleri” kitabı müzakere edilerek tavsiye edildi.Pano çalışması yapıldı. Bu çalışmada emeği geçen öğretmenlerimiz Şifa DOĞAN ANLAYAN ile Hatice VAROL hocalarımıza ve diğer katılım gösteren öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Kas

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

         1 Ekim, Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlanmaktadır. Yaşlı bireylerin toplumdan geri kalmaması gerekir. Geçimini sağlamak ve toplumdan geri kalmamak için ekonomik, kültürel ve sosyal olarak yaşlıların toplumdan saygı ve sevgi görmeye ihtiyaçları vardır. Yaşlıların kazanımları ve katkıları bazen gözden kaçmaktadır. Oysa hangi düzeyde olursa olsun yaşlıların potansiyelini değerlendirmek; yalnızca yaşlı bireyler için değil toplumun kalkınması için zorunluluktur.

         1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü münasebetiyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü olarak 10-E sınıfından Elif Ceren AYDIN isimli öğrencimizin 93 yaşındaki Babaannesi Kulüp Danışman Öğretmenleri Şükran ALTUNÇ AYDIN, Huriye ÇOBAN ve kulüp öğrencileri ile birlikte ziyaret edilerek ve okulda konu ile ilgili pano oluşturularak farkındalık oluşturmaya çalışılmıştır.

 

Kas

 

OKUL ÖĞRENCİ MECLİSİ BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

 

     Öğrenci Meclis Başkanını seçmek ve öğrencilerimize demokrasi kültürü ve bilincinin kazandırılması amacıyla okulumuzda Okul Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı.

 

     Abdurrahman KOÇAR, Faik DÜNDAR, Hüseyin GÜLŞEN, Abdulbaki ŞAHİN öğretmenlerimizin rehberliğinde seçim yapıldı. Tüm öğrencilerimizin katılımıyla seçim bir demokrasi şöleni havasında geçti.

 

     Yapılan seçimde üç öğrencimiz yarıştı. İrem KIRDAĞ adlı öğrencimiz 323 oy alarak Okul Meclis Başkanı seçildi.

 

      Seçimi kazanan öğrencimizi tebrik eder, yarışan, oy veren öğrencilerimize ve emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

 

Kas

 

RESİM VE FOTOĞRAFLARLA AYETLER

 

            Okulumuzda öğrencilerin medeniyetimizin Kur’an-ı Kerim’i tanımalarını sağlamaya dönük etkinlikler yapıldı. Bu amaçla okuldaki uygun mekânlarda ayetlerden oluşan panolar sergilendi. Öğrencileri tefekküre sevk eden ve mefkûre oluşturan ayetlerden oluşan görseller sunuldu. Bu sunular hafta boyunca öğrencilerin takip edebileceği tarzda panolara yansıtıldı.

 

Farkındalık oluşturmak adına hazırlanan etkinlikler öğrencilerden büyük ilgi gördü. Bu etkinliğin oluşmasında emeği geçen Müdür Yardımcısı Murat TURAN’ a ve bu etkinlikte fiili olarak görev alan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

 

Kas

 

KUR’AN KURSU ZİYARETİ

 

 

 

        Okulumuz 12/A sınıfı öğrencileriyle gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik; Cami ve Din Görevlileri Haftası kapsamında cami ve müştemilatının tanıtımı, öğrencilerimizin mesleki bilgi ve becerilerini , diğer kurumlarla işbirliğini arttırma amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlimiz merkezinde bulunan ‘Mehmed Zahid Kotku(r.a.) Camii ziyaret edilmiş ve mesleki uygulama yapılmıştır.. Meslek dersleri öğretmenlerimizden Hasan Basri ÇALIŞKAN ve Zuhal YALÇIN GEÇER organizesinde gerçekleştirilen bu etkinlik, İl müftülüğü ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında güzel, verimli, eğitici bir bağ kurulmasına vesile olmuştur.

 

 

 

Kas

 

MESLEKİ UYGULAMA

 

         Okulumuz meslek dersleri öğretmenlerinden Gülşen BALLI ve Hülya TURAN koordinatörlüğünde okul mescidinde hutbe uygulamalarıyla öğrencilere tecrübe kazandırma hedeflenmiştir. Değişik sınıflardan öğrenciler okulumuz mescidinde toplanarak uygulama gerçekleştirilmiştir. 11-D Sınıfından Esra TABAŞ’ ın ‘Namaz’ sunumu büyük beğeni topladı. Öğrenciler tarafından ilgiyle dinlenilen hutbe örneği hem dinleyiciler hem de hatip açısından deneyim , bilgi alış-verişi, soru-cevap, ve örnek hutbe sunumu alanlarında hedefine ulaşmıştır. Öğrencilerin konuşma yeteneklerini geliştirmek, topluluğa sunum yaparken ses, diksiyon, üslup, konu yeterliliği ve alan hakimiyeti sağlamaları açısından verimli bir etkinlik olmuştur.

 

Kas

 

ERGENLİK DÖNEMİ ÖZELLİKLERİ

 

           Rehberlik Servisimiz tarafından öğretmenlerimize 12-18 Yaş arası döneminin özelliklerini anlatarak bu konuda onların dikkatini bu noktaya yoğunlaştırarak öğrenciye daha olumlu ve sağlıklı yaklaşım sergileme noktasında sunum yapılmıştır. Okul dönemlerinin bu aralıkta olması sebebiyle önemli bir yaş aralığı olan bu dönemin öğretmenlerimizin sorularına cevap bulduğu bir sunum olmuştur. Bireylerin yaşamlarında önemli etkilere sahip bu dönemin özelliklerinin anlaşılması ve uygulamalarda bu yönde davranış gösterilmesi onların eğitim-öğretim yaşamlarını için önemli bir yere sahiptir. Bu bilincin oluşması yönünde atılan adımlar olarak yapılan çalışmanın okulumuz eğitim öğretim işlerinde büyük katkısı olacaktır. Rehberlik servisi öğretmenlerimiz Zeynal TEKİN ve Zeynep BOZAT hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Kas

 

OKUL KURSLARI

 

          Destekleme ve Yetiştirme Kursları MEB’in eğitimdeki fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırmak adına uyguladığı önemli projelerden biridir. MEB, bu kurslarla, çeşitli olumsuzlukları ortadan kaldırmak istemiş ve okullarımızdaki eğitim öğretimin niteliğini arttırmayı amaçlamıştır. Okul Rehber Öğretmenimiz Zeynal TEKİN öğrencilerimize kursların önemini kavratmak , onları kurslara kanalize etmek, kurs işleyişi hakkında bilgi vermek ve bu konuda her türlü öğrenci sorularına cevap verebilmek için sunum gerçekleştirmiştir. Öğrenciler hem bu konuda bilgi sahibi oldular hem de kursların önemini kavramışlardır.

 

Kas

 

ÖĞRENCİLERİMİZ

 

         Ekim ayında yapılması gereken şube öğretmenler kurulu toplantıları ilgili müdür yardımcıları organizesinde yapıldı. Bu toplantılarda öğrencilerin okula uyum, devam, devamsızlık , disiplin, başarı, ödül , ceza vb. durumları incelendi. Bu toplantılarda öğretmenlerimizin fikirleri ve tespitleri doğrultusunda yapılacak çalışmalara ait kararlar tutanak altına alındı. Olumlu geçen toplantılarda öğrencilerin eğitim-öğretim durumları için gereken planlamalar yapılmış olup, bu planlamalar öğrencilere olumlu bir şekilde yansıyacaktır.