T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADIYAMAN / MERKEZ - Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Şbt

      Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesi kapsamında Antalya’da 22 Ocak – 09 Şubat 2018 tarihlerinde sınıfında Suriyeli öğrenci bulunan öğretmenlere yönelik farkındalık eğitiminde öğretmenimiz Osman ÖZSÜRÜNÇ 9400 öğretmeni temsilen Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ dan plaket aldı. Bu plaketi hocamız Suriyelilere yönelik yazdığı Göç Hikayesi adlı yazısını okuyup beğenildiği için aldığı belirtildi. Hocamızı yürekten tebrik eder çalışmalarının ve başarılarının devamını dileriz.

Ock

           Değerler Eğitimi, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler alanında Eğitimde Farkındalık kapsamında 12.01.2018 tarihinde okulumuz 12.sınıf öğrencilerinden oluşan bir grupla 5.sınıf Ortaokul öğrencilerine yönelik kitap hediye etme etkinliğini gerçekleştirdik.

            Amaç olarak; kendilerinden yaşça büyük olan ablalarının da kitap okumaya değer verdiğini ve her yaşta ve okulun her döneminde kitapla yaşamanın önemini ve güzelliğini okulumuza yeni başlamış 5.sınıf öğrencilerimizle paylaşmayı hedefledik. Yapılan etkinlik sonucunda tüm öğrencilerimiz çok memnun olup bu etkinliğin aslında tüm okul bazında da uygulanabileceğine dikkat çektiler.Bu anlamlı etkinlikte emeği geçen öğretmenlerimiz Hülya TURAN, Hatice İLYA ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ock

             2017-2018 KTS projeleri Öğretmenler ve Eğitim Yöneticileri Alanı başlığı altında ‘Öğrenciler faaliyetlere teşvik edilir’ konusu gereği 11.01.2018 tarihinde sonuçlandırılmak üzere öğrencilerimize İngilizce Sözlük hazırlama çalışması yaptırdık. Öncelikli olarak iki farklı öğrenci grubu oluşturup her gruptan ayrı birer sözlük (her harften 10 kelime olacak şekilde ) hazırlamaları istendi. Öğrencilerin kendi aralarındaki işbölümü sorumluluğu da kendilerine verilerek hem öğrendikleri yabancı dille ilgili kendilerinin de güzel bir şeyler yapabildiklerini görüp daha fazla motive olmaları hem de görev ve sorumluluklar konusunda kendi kararlarını verebilmeyi, planlama ve süreçte işbirliği içerisinde çalışabilmeyi başarmaları hedeflendi.

 

           Çalışma sonucunda iki farklı gruptan iki ayrı İngilizce sözlük elde edilerek öğrenciler arasında iletişim ve işbirliği arttırıldı aynı zamanda ve daha da önemlisi akademik bir ürün ortaya çıkarma hazzı yaşayan öğrencilerin yabancı dile olan ilgileri üst seviyeye çıkartıldı.Bu çalışmayı gören diğer öğrencilerin de bir sonraki projelere katılım heves ve isteklerinde de artış görüldü. Emeği geçen öğretmenlerimiz Hatice TOK AYABAK, Hatice İlya, Emre KUTLU ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.  

Ock

              Paydaşlarımızdan olan öğrenci velilerimizin beklenti ve gereksinimlerinin karşılanma düzeyini yansıtmakta olan Veli Memnuniyet Anketleri, aynı zamanda kurumların kalite geliştirme sürecinde de önemli birer öl-çüm aracı olarak kullanılmaktadır.

             Toplam Kalite anlayışı çerçevesinde bakıldığın da; Veli memnuniyetinin tatmin edici olması kalite standartları açısından oldukça önemli bir kriterdir. Kuşkusuz Veli Memnuniyeti açısından en önemli unsurlardan biri de çalışanların güler yüzlü, kaliteli ve çözümcü yaklaşımlarıdır. Çalışanların mem-nuniyetlerinin arttırılması, Veli memnuniyetini de arttıracak dolaylı olarak da paydaşlarda kurumla ilgili olumlu bir bakış açısı oluşturacaktır. Bu doğrultuda bakıldığında Veli Memnuniyeti, kurum per-formansında ve çalışanların memnuniyetinde büyük rol oynar. Bu nedenle kurumsal bir kalite ve sürekli iyileşme isteniyorsa öncelikli olarak çalışan memnuniyetinin yüksek oranlarda olması gerekmektedir.

 Anket sonuçlarının iyi irdelenmesi, çalışanlarla paylaşılması ve buna yönelik iyileştirme çalışmaları-nın en kısa zamanda başlatılmasıyla paydaşlarımızın sorunlarına daha net çözümler oluşturulabilir. Veli memnuniyet anketinin düzenli olarak yapılması ve sonuçlarının zaman içindeki gelişmelerinin değerlendi-rilmesi kurum içi güven ortamının geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Zamanında müdahale de sürekli iyi-leştirme çalışmalarına ivme kazandıracaktır.

         Bu amaçlar ve duygularla velilerimizin istek ve beklentilerini rtaya çıkarmak üzere Biyoloji Öğretmenimiz Hacı Veli KIR organizasyıonunda anket çalışmamızı gerçekleştirdik.Bu güzel çalışmada emeği geçen velilerimize ve öğretmenize çok teşekkür ederiz.

 

Ock

       Edebiyatımızda belli konularda “ilk” olma özelliği bulunan, daha önce örneği bulunmayan eserler özellikle Tanzimat döneminde ortaya çıkmaya başlamıştır. Batı edebiyatından birçok yeni tür edebiyatımıza girmiş ve başarılı eserler verilmiştir. Biz de bu çalışmamızda öğrencilerimizle birlikte bu yeni türlerin ilk örneklerini inceleyip bir Edebiyat Köşesi hazırladık. Emeği geçen herkese teşekkürler….

Ock

          İsraf konulu projemizde öğrencilerle pano hazırladık. Bir grup öğrenci görevlendirerek israf ile ilgili karikatür, resim, yazı, ayet, ve hadis getirmelerini istedik. Öğrenciler kendilerine verilen görevleri başarıyla tamamladılar. 14.12.2017 tarihinde öğrenciler hazırladıkları çalışmaları getirdiler. Bu çalışmaları okulun zemin katındaki panoya  astık. Proje kapsamında hem görev alan öğrencilerde hem de panoyu okuyan öğrencilerde israf ile ilgili farkındalık oluşmasını amaçladık. Projenin sonunda grup öğrencilerinin işbirliğiyle hazırladığı panoya bakarak ve diğer öğrencilerin panoyu okuduğunu gözlemleyerek, projenin amacına başarıyla ulaşmış olduğunu görüyoruz.

Ock

        İnsan sağlığı ile ilgilenen kişiler genellikle hastalıkları önceden önlemenin, hastalık sırasında uygulanacak tedaviden daha etkileri olduklarını kabul ederler. Hastalıkları önlemenin yolu, sağlığına etki eden etmenlerin neler olduğunu bilmektir.

1-Bünyesel Etmenler

2- Çevresel Etmenler

       İnsanlar çevreyle bir bütün olarak yaşarlar. İnsan anne rahminde oluştuğu andan, ölünceye kadar çevreyle etkileşim halindedir. Bu yüzden de insanlar çevreyi, çevrede insanı olumlu veya olumsuz olarak etkiler.

a- Biyolojik Etmenler

b- Kimyasal Etmenler

c- Fiziksel Etmenler

d- Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Etmenler

e- Psikojik Etmenler

 

        Çevresel faktörlerin insan sağlığı ve psikolojisi üzerindeki etkilerini anlatmak ve aktarmak ayrıca öğrencilerimizde bu konuda bir farkındalık oluşturmak üzere Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü’nden Abuzer ÖZKAN verimli bir seminer gerçekleştirdi. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

 

Ock

Perre Antik Kenti Ve Kaya Mezarları


             Öğrencilerimizin  tarih bilincini geliştirmek, yaşadığımız coğrafyada bulunan tarihi dokular hakkında bilgi sahibi ve bunların farkında olmak, öğrencilere tarih ilminin önemini kavratmak ve sevdirmek hedefiyle ilimizde bulunan Perre Antik Kentine ziyaret gerçekleştirdik. Perre Antik Kenti Adıyaman Merkez Örenli ( Pirin ) mahallesindedir. Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden birisidir. Başkent Samosata ile Melitene (Malatya ) arasında yer alan bir uğrak yerdir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi halen kullanılmaktadır. Perre Antik Kenti Bizans döneminde de önemini korumuştur.Bu antik kent’in Niceaia İznik’te toplanan İncil Konsil’ine temsilci göndermesi aynı zamanda dini bir merkez olduğunu da göstermektedir. Antik kentte en dikkat çeken kalıntılar Örenli mahallesi girişinde yer alan Kaya Mezarlarıdır. Kayalıklar içine oyularak yapılmış oda mezarlar harika bir görünüm oluşturmaktadır.

              Bu güzel etkinliğin yapılmasında emeği geçen öğretmenlerimiz Şükran ALTUNÇ AYDIN ,Anıl AKDOĞAN, Bulut GÖKSU, Sait ŞİMŞEK ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

 

Ock

          Okulumuz  öğrencilerine yardımlaşma ve dayanışma duygusunun önemini göstermek ve yaşatmak, bu konuda farkındalık ve gündem oluşturmak,  manevi destek ihtiyacı olabilecek bireylere yardımcı olabilmek amacıyla Adıyaman Çocuk Evleri Sitesine bir ziyaret gerçekleştirdik.

          Yapılan ziyarette öğrencilerimiz, sosyal hizmet uzmanları tarafından sosyal hizmet konusunda  bilgilendirildiler. Daha sonra çocuk evleri gezilerek, çocuklara küçük hediyeler verildi. Bu birliktelikte manevi desteğin yanında duygulu anlar da yaşandı.

          Yapılan etkinlikten dolayı öğrencilerimiz manevi destek vermenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler. Bu güzel çalışmaya öncülük eden Öğretmenlerimiz Şükran ALTUNÇ AYDIN, Huriye ÇOBAN ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.

 

 

Ock

                  2017-2018 eğitim öğretim yılının birinci dönemi karnelerin verilmesi ile beraber sona erdi. Öğrenciler, yoğun geçen dönemin ardından iki hafta dinlenecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 8 Haziran Cuma günü sona erecek. Öte yandan; 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıflar için gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) da 3 Haziran´da yapılacak. Yükseköğretim Kurulunca üniversiteye girişte YGS ve LYS´nin yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nın (YKS) 1. oturumu (TYT) 23 Haziran´da, 2. oturumu ile Yabancı Dil Oturumu ise 24 Haziran´da gerçekleştirilecek. 

                 Yarıyıl nedeniyle bir mesaj yayımlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, karnenin tek başına başarı göstergesi olmadığını belirterek, "Öğrencilerimizin davranış, tutum, şahsiyet ve zekalarının bir göstergesi olmayan karneler sadece dönem boyunca derslerde gösterdikleri başarının neticesidir" ifadesini kullandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Sevgili öğrencilerimiz bu ülkenin yarınları sizlersiniz. İnanıyorum ki sizler, milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine, milletine ve devletine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. Mukaddesatımızı ve bizi biz yapan değerlerimizi sizler koruyacak, ülkemizi güçlü yarınlara sizler taşıyacaksınız. Okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olarak yetişmeniz,geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemenizi ve başarmanızı sağlayacaktır. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Başarı isteğin, azmin ve gayretin neticesidir.” 

               Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Tatilde dinlenmenizi, bulunduğunuz şehirlerdeki tarihi mekanları, müzeleri, kütüphaneleri gezmenizi, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte zaman geçirmenizi, sportif, sanatsal ve kültürel değeri olan sosyal aktivitelere katılmanızı ve kitap okumanızı öneriyorum” dedi.

               Okul Müdürü Nevzat ÖZELÇİ’ de birinci dönemin geride kaldığını;gerekli analizlerin yapılarak ikinci döneme daha hazır, planlı ve dinlenmiş bir şekilde  gelmenin gerekliliğini ifade ederek,hayırlı olması temennilerinde bulundu.

              

               

 

 

             

               

             

               

Ock

                        Adıyaman Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İHL olarak, 10 Ocak 2017 Çarşamba günü 12/F Dil sınıfı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İnovasyon Merkezi’ne okulumuz öğretmenlerinden Nurşen ŞEKER, Gülşen BALLI, Rahime KARADENİZ ve Huriye ÇOBAN eşliğinde  ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaretimiz sırasında yakinen ilgi gösteren merkez görevlilerinden Hamza GEYİK merkezin çalışmaları hakkında geniş bilgiler verdi. Mini vinç operatörü, akıllı ev sistemi, çizgi izleyen robot gibi robotik çalışmalar öğrencilerimiz tarafından ilgiyle izlendi. Ayrıca ahşap atölyesi ve kağıt katlama atölyesinde de bizzat çalışmalara katılan öğrencilerimiz bundan büyük keyif aldı. Merkezin çeşitli branşlarda ayrılmış soru hazırlama ekiplerini de ziyaret eden öğrencilerimiz sonrasında AR-GE biriminden sorumlu öğretmenlerimizden AB projeleri hakkında da bilgi aldı. Merkez görevlileri sonraki süreçte de yeni çalışmaları tanımak adına ziyaretlerin devamını beklediklerini ifade ettiler. Kendilerine göstermiş oldukları yakın ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Ock

                                    ŞEHİDİMİZİN AİLESİYLE BERABERİZ

               81 il 81 şehit projesi kapsamında okulumuz tarafından şehitlerimizin aziz hatıralarını yad etmek, öğrencilerimizde milli ve manevi duyarlılığı artırmak amacı ile, 9 Ekim 2016 tarihinde pkk terör örgütü mensuplarınca hain bombalı araç saldırısı sonucu 9 arkadaşı ile şehit olan P. Er. Hasan AYDOĞDU kardeşimize öğrencilerimizin okuduğu hatimlerin duasını yapmak için ailesini okulumuza davet ettik.

               Hazırlanan hatim programda okulumuz matematik öğretmeni Abdurrahman DEMİRKAYA nın açılış konuşmasından sonra öğrencilerimiz şehitlikle ilgi şiirler okudular. Okunan şiirlerden sonra okulumuz meslek dersleri öğretmenleri Ahmet GÜNGÖR ve Mustafa BULUT hocalarımız Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim duasını yaptılar. Şehidimizin babası Hacı Yusuf Amcanın teşekkür konuşmasından sonra program bitirildi.

               Programdan sonra öğrencilerimizin okulumuzda, şehidimizin fotoğrafları ile yaptıkları köşeyi şehit ailesi, öğretmen arkadaşlar ve öğrenciler ile ziyaret ettik. Ziyaret sırasında duygulu anlar yaşandı. Şehidimizin babası fotoğraflar hakkında bilgilendirme yaptı. Hatırlanmanın ve unutulmamanın güzel olduğunu söyledi. Hatim programı ve fotoğraf köşesinin hazırlanmasında emeği geçer herkesin dualarında olacağını söyledi.

              Güzel bir sohbetten sonra şehit ailemizi uğurladık. Allah bütün şehitlerimize rahmet, ailelerine sabırlar nasip etsin…     

 

 

Ock

                     ‘SAĞLIĞINIZ İÇİN, SAĞLIKLI BESLENMEYİ ERTELEMEYİNİZ!’

        Sağlık; her bireye bahşedilmiş yaşamımızda korumakla yükümlü olduğumuz yegâne varlığımızdır. Sağlıklı olmak yalnızca fizyolojik bir kusurumuzun olmaması değil aynı zamanda psikolojik olarak da bir bütünlük içinde olmamız ve yaşamımızı kaliteli bir şekilde devam ettirmemiz anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir hayata sahip olabilmemizin en temel koşulu ise sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Sağlıklı beslenmek bizi birçok hastalıktan korumaktadır. Bunların en başında; kalp damar hastalıkları, kanser ve böbrek hastalıkları gelmektedir. Bu hastalıklara yakalandığımızda dahi yine beslenmemizi kontrol altına alarak ve kişiye özel hazırlanan bir beslenme programı ile birçok hastalığa tedavi ortamı yaratabiliriz. Tüm bu sebeplerden ötürü yaşam kalitemizi ve ömrümüzü en uzun ve sağlıklı şekilde geçirmemizde beslenmenin rolü oldukça önemli bir yere sahiptir.

         Sağlıklı beslenme hayatın yalnızca belli bir döneminde değil hayat boyu devam eden bir alışkanlık olmalıdır. Eğer sağlıksız beslendiğinizi düşünüyorsanız ve sağlıklı beslenmeye karar vermişseniz aslında yolun yarısını tamamladınız sayılır. İşe en başta yoğun miktarda tükettiğiniz ve sağlıksız olan besinleri sıralayarak başlayabilirsiniz ve buzdolabınızda bir daha bulunmaması için bu besinleri alışveriş listenizden sonsuza kadar çıkarabilirsiniz. İkinci adım ise sağlığımız için beslenme düzenimizdeki ufak değişiklikler olmalıdır.

          Sağlıklı beslenme ve obezite üzerine; Adıyaman İL Sağlık Müdürlüğünden Diyetisyen Ahmet DEMİR tarafından Öğretmenlerimiz Ahmet ZİNCİR koordinatörlüğünde okulumuzda verimli bir seminer gerçekleştirildi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

 

  

Ock

İMAM HATİPLER GÖZ NURU OLUYOR

            İmam Hatipliler Derneği(ÖNDER) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında öğrencilerimizin temel insani değerlere, ülkemize ve dünyaya dair duyarlılıklarını ve sorumluluk bilinçlerini artırmak; öğrencilerimizde ve toplumda sivil toplum farkındalığı geliştirerek gönüllülük bilinci oluşturmak; yardımseverlik duyguları ve davranışları geliştirmek; iyiliğin yaygınlaştırılmasını ve sosyal dokunun güçlendirilmesini sağlamak amacıyla; katarakt sebebiyle görme duyusunu kaybeden insanların tekrar görebilmesini sağlamaya katkı sunabilmek için “İMAM HATİPLER GÖZ NURU OLUYOR” projesini okulumuzda uyguladık.

 

             Gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinliklerle öğrencilerimize bu bilinci vermeye çalıştık. Sınıflarımızda konu ile ilgili çeşitli video ve resimler izlettik. Öğrencilerimize katarakt konusunda araştırma yapmalarını çeşitli dokümanlar hazırlamalarını istedik.  Hazırlanan dokümanlarla her katta çeşitli panolar hazırladılar. Yapılan kum para çalışmasında dört Afrikalı kardeşimize göz nuru oldu. Emeği geçen öğretmen arkadaşlar ve öğrencilerimize teşekkür ederiz…    

Ock

                                                        SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZ

          Sarıkamış Harekâtı Tarihimizin en dramatik olaylarından biridir. Elbette bizler  kahraman bir milletin evladıyız. Yemen´in kavurucu sıcağından, Sarıkamış´ın dondurucu soğuğuna yazlık elbiseyle çarıksız koşan körpe fidanların hikâyesi yakar sinemizi.
          Bu aslında yenilgi değil, kendini feda etmenin destanıdır…. Anadolu toprağı Sarıkamış’ta böyle yoğrulmuştur.  Allahu ekber Dağlarında böyle harman olmuş yiğitler... Şimdi ise ülkemizde yüreklerin  ayağa kalkma zamanıdır. 

         Şehitler,  Allahu ekber Dağlarında kutlu toprağa emanet edildiler. Rabbimiz mekânlarını cennet eylesin… Sarıkamış Mehmetçiğin her şart altında irade, cesaret ve disiplinden oluşan karakterini nasıl muhafaza ettiğini tarihe altın harflerle yazdığının bir sembolüdür. İşte bu duygularla hafta sonunda öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte o havayı soluyabilmek, onların mirasına sahip çıkabilmek adına onlar içini ‘Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşü’ ne katıldık.